Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

Skladovanie a preprava vínaV akých podmienkach skladovať víno a ako ho bezpečne prepravovať.


Víno, aj keď je uzavreté vo fľaši, je živý organizmus. Ak chcete si víno uchovať čo najdlhšie výborné, či dokonca ho archivovať, dodržujte nasledujúce pokyny.


Ako správne skladovať víno.


Správna teplota. Fľaškové vína odporúčame skladovať pri teplote 10-12 ° C. Môže byť aj o jeden či dva stupne vyšší, nemala by však kolísať.

Svetlo alebo tma? Vínam jednoznačne svedčí tma.   Sporo osvetlená miestnosť, najlepšie však úplná tma, je pre dlhodobé skladovanie vín najlepšie. Svetlo, zvlášť denné, vínu škodí. Ovplyvňuje chemické procesy a menia tým jeho chuť, vôňu aj farbu.

Vlhkosť. Ideálna vlhkosť je 60 - 80%. Vyššia vlhkosť síce vínu nevadí, môže však zapríčiniť vznik plesní na zátke. Naopak príliš suchý vzduch môže vysušiť korkovú zátku, spôsobiť jej netesnosť a následne znehodnotiť obsah fľaše.

Poloha fľaše. Otrasy vínu škodia. S fľašou zbytočne nemanipulujte. Fľaše s vínom skladujte naležato. Korková zátka má zostať stále navlhčená, aby dobre tesnila a bránila znehodnoteniu vína.

Kde skladovať víno? Pre skladovanie vína odporúčame suchú a čistú pivnicu. Nemáte , nezostáva než si zaobstarať domácu vinotéku. Avšak kvalitné, aby sa otrasy z agregátu neprenášali do chladiaceho priestoru. Mohli by víno poškodiť.


Ako správne a bezpečne prepravovať víno.


Aj počas prepravy vína, zvlášť tej dlhšie trvajúcej, správajte sa k vínu šetrne. Snažte sa ho uchrániť pred tepelnými šokmi, svetlom a otrasmi. 
Ideálny stav je ten, kedy podmienky pri preprave vína, sú podobné ideálne podmienkam pri skladovaní.

Pri dlhšie trvajúcej ceste autom, odporúčame:

  1. víno prepravovať v uzavretej krabici, ktorá víno ​​ochráni pred svetlom
  2. krabicu s vínom zabezpečiť proti voľnému posunu v batožinovom priestore
  3. v lete mať zapnutú klimatizáciu
  4. v zime mať krabicu s vínom zabezpečenú proti mrazu, napríklad pomocou deky.

Vašu ohľaduplnosť Vám víno vráti až ho budete konzumovať.